Jesteś nowym klientem, ale uczyłeś się już języka niemieckiego? Koniecznie wypełnij nasz bezpłatny test poziomujący, abyśmy mogli przyporządkować Cię do właściwej grupy.

do testu kwalifikacyjnego

Certyfikaty ÖSD – wskazówki praktyczne

Przed przystąpieniem do egzaminu certyfikacyjnego ÖSD trzeba pamiętać, że nie jest on konkursem na napisanie najbardziej kreatywnego tekstu, w jak najszybszym czasie. Zadanie stawiane przed egzaminowanym polega na zdobyciu możliwie największej liczby punktów. Sprawdź, jak przygotować się do egzaminu ÖSD!

Jak przygotować się do egzaminu ÖSD?

Egzamin pisemny składa się z trzech części: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie i pisanie. Na każdą część egzaminowany ma określoną ilość czasu, zależną od poziomu egzaminu. Na przykład na egzaminie certyfikującym na poziomie B2, na czytanie przewidziane jest 90, na słuchanie 30, a na pisanie 90 minut. Po części z czytaniem ze zrozumieniem następuje krótka przerwa. Jest ona konieczna zwłaszcza na dłuższych egzaminach, powyżej poziomu B2.

Wskazówki na egzamin pisemny:

  • Przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań uważnie przeczytaj zadania. W przypadku jakichkolwiek niejasności zadaj pytania (jest to prawo każdego przystępującego do egzaminu).
  • Rozwiązując zadania zacznij od najprostszych. Trudniejsze zostaw na koniec (w części czytanie ze zrozumieniem).
  • W fazie kontrolnej odpowiedz na pytania, które dotychczas pominąłeś – być może odpowiedzi będą trafione.
  • W częściach polegających na czytaniu i słuchaniu, zanim zaczniesz odpowiadać na pytania, wyklucz błędne odpowiedzi.
  • Przerwę w egzaminie wykorzystaj na krótki relaks (wyjdź na świeże powietrze, zjedz małą przekąskę itp.). Nie rozmawiaj na temat egzaminu, na takie rozmowy będzie jeszcze czas.
  • W trakcie egzaminu nie zaglądaj zbyt często do słownika – szkoda na to czasu.
  • Pamiętaj żeby w części pisemnej nie starać się pisać jak najdłuższego tekstu. Wystarczy jeśli się zmieścisz w określonej ilości słów (za długość tekstu nie ma bonusowych punktów).
  • Pisząc zaznaczaj sobie wszystkie punkty – nie pomiń żadnego. Pamiętaj również o odpowiedniej formie tekstu. Z prawej strony zostaw sobie margines na ewentualne korekty.
  • Nie staraj sie pisać wszystkiego z dużej litery.
  • Zostaw sobie około 10 minut na dokładne sprawdzenie napisanej pracy. Uważaj na prawidłowe formy czasowników, ich pozycję oraz na przyimki. Nie zapominaj również o ortografii. Ciesz się z każdego odkrytego błędu! (zadanie: pisanie)

W zależności od poziomu certyfikatu, egzamin ustny może trwać od 10 minut na poziomie A1, do 20 minut na poziomie C2. Przed przystąpieniem do części ustnej egzaminowany otrzymuje czas na przygotowanie. Postaraj się optymalnie go wykorzystać.

Certyfikat ÖSD – część praktyczna – jak się przygotować? Przed przystąpieniem do egzaminu warto jest zrobić sobie notatki do każdego wylosowanego zadania. Przydatne zwroty należy opanować wcześniej. Jeśli bardzo się denerwujesz, napisz sobie na początek po jednym lub dwóch zdaniach do każdego zadania.:

Podczas egzaminu ustnego…

  • Egzaminują Cię dwie osoby. Jedna wciela się w postać  Twojego rozmówcy, natomiast druga „prowadzi“ egzamin,
  • Na początku egzaminu ÖSD jest tzw. faza rozgrzewki. Ta część nie jest oceniana. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, w tej części możesz je rozwiać zadając odpowiednie pytania.
  • W trakcie odpowiedzi staraj się mówić głośno i wyraźnie. Niestety bardzo często się zdarza, że egzaminowane osoby specjalnie połykają końcówki, aby uniknąć błędów językowych. Takie zachowanie poważnie jednak utrudnia ich zrozumienie oraz owocuje utratą większej ilości punktów niż same końcówki.
  • Staraj się omówić wszystkie punkty zadania.
  • Pamiętaj, że egzaminatorzy nie są Twoimi wrogami i zależy im na dobrym wyniku twojego egzaminu.
  • Tradycyjnie zdawany w parach egzamin na poziomie B1, obecnie przeprowadzany jest w nowej formie. Egzamin w parach oznacza, że dwóch kandydatów wspólnie podchodzi do egzaminu. Nie bój się takiej formy zdawania, egzamin nie jest przez to trudniejszy, a egzaminatorzy doskonale potrafią ocenić umiejętności każdego z kandydatów.

Powyższe uwagi to dobry drogowskaz do uzyskania dyplomu certyfikatu! W kolejnych wpisach umieszczę przydatne wskazówki dotyczące konkretnych zadań egzaminacyjnych. Polecam także obejrzeć zamieszczone video, które zostało nam przesłane przez jedną z koleżanek.