Jesteś nowym klientem, ale uczyłeś się już języka niemieckiego? Koniecznie wypełnij nasz bezpłatny test poziomujący, abyśmy mogli przyporządkować Cię do właściwej grupy.

do testu kwalifikacyjnego

MEDIA AUSTRIACKIE

Doskonałą metodą utrwalania znajomości języka niemieckiego jest korzystanie z mediów. W dobie Internetu bezpłatny dostęp do mediów nie stanowi problemu. W dzisiejszym wpisie chcę przedstawić media austriackie, z których korzystanie przyniesie Ci największe korzyści. 

Radio austriackie

Miłośnikom radia polecam programy na ORF – na Ö1 muzyka klasyczna, Mittagsjournal między godziną 12 a 13 to wiadomości adresowane do osób zainteresowanych szczegółowym przeglądem bieżących informacji, Ö2 zarezerwowane jest dla rozgłośni regionalnych, takich jak Radio Wien (Radio Wiedeń), czy  Radio Steiermark (Radio Styria). Aktualne przeboje muzyki pop, infotainment  wraz z podobno najlepszymi informacjami komunikacyjnymi nadawane są na  Ö3, podczas gdy FM4 to rozgłośnia z muzyką alternatywną, a programy przedpołudniowe emitowane są w języku angielskim. Szczególnie ciekawe są wywiady prowadzone przez Elisabeth Scharang w audycji nadawanej w dni świąteczne.

Powtórek wielu programów można wysłuchać przez tydzień od pierwszej emisji – niestety nie dłużej z uwagi na obowiązujące przepisy, a szkoda, zwłaszcza w przypadku osób uczących języka niemieckiego.

Oprócz OFR istnieje oczywiście cały szereg rozgłośni prywatnych, ale ponieważ nie jestem ich doskonałym znawcą, nie pokuszę się o ich opisywanie. 

Telewizja w Austrii

W połowie lat 90 upadł monopol ORF, ale dopiero od 2000 roku rozpowszechniła się na terenie całej Austrii prywatna telewizja ATVProgramy ATV dostępne są online, styl utrzymany jest nieco w tonie bulwarowym, ale na użytek nauki języka niemieckiego można zawsze coś ciekawego wyszukać.

puls4 und servusTV (prowadzona przez spółkę Red Bull) to kolejne znaczące prywatne rozgłośnie telewizyjne. 

Na terenie Polski nie można niestety odbierać telewizji austriackiej, ale korzystać można z mediateki ORF, gdzie zgromadzonych jest wiele ciekawych programów, chociaż i tu istnieją ograniczenia czasowe do jednego tygodnia.

Prasa, portale online

Pierwsza z gazet codziennych ukazujących się również od 1995 roku w formie online to Der Standard, która uchodzi za umiarkowanie lewicową i liberalną. Według opinii założyciela,  Oscara Bronnera Der Standard wzorowana jest na New York Times. www.derstandard.at  to nie tylko portal informacyjny – to jednocześnie aktywny komunikator społecznościowy, umożliwiający  spotkania na czatach oraz prowadzący blogi video – np. blog Roberta Misik, FS-Misik, odnoszący się najczęściej do zagadnień polityki wewnętrznej. Na www.diestandard.at zamieszczane są tematy feministyczne, a na  www.dastandard.at zagadnienia związane z problemami i zagadnieniami integracji.  Jak widać,  gazeta wykorzystała w ofercie tematycznej wszystkie trzy rodzajniki.  

Godne polecenia są też tytuły Die Presse oraz Salzburger Nachrichten.

Ciekawe pozycje regionalne to Kleine Zeitung (Styria, Karyntia),  Tiroler Tageszeitung lub Oberösterreichischen Nachrichten.

Najpopularniejsza codzienna gazeta Austrii to Kronen Zeitung o nakładzie 800.000 czytana przez 2,7 milionów osób. Ten rynkowy potentat wywiera ogromny wpływ na opinię publiczną, za co jest przez ekspertów medialnych mocno krytykowany. Konkurentami tej gazety w obszarze prasy bulwarowej są Österreich i Heute. Tytuły te dostępne są nieodpłatnie w wiedeńskim metrze, niestety występują w nim również często w charakterze śmieci.

Printmedien am Österreich Institut Brno

Oprócz prasy codziennej w trafikach dostępne są oczywiście tygodniki i pisma wydawane miesięcznie. Jako najpopularniejsze wymienić tu należy Profil, News oraz  Format. Tytuły te wykładane są zawsze w holu Instytutu Austriackiego. Szczególnie gorąco polecić mogę czasopismo Datum, stanowiące doskonałą lekturę w trakcie podróży pociągiem do Wiednia. A do zaplanowania ciekawego weekendu w Wiedniu pomocny będzie tygodnik Falter, zawierający wskazówki o wszystkich imprezach w mieście. 

Biblioteka Austriacka zawiera również bogaty wybór gazet i pism austriackich.