Niemiecki z muzyką

Nauka języka ma sprawiać przyjemność i w krótkim czasie cieszyć efektami.

Początki nauki każdego języka obcego zawsze są trudne: zasób słownictwa jest skromny, zdania nieporadne, odmiana czasowników i stosowanie odpowiedniej formy czasu tworzą labirynt nie do pokonania, tym bardziej, że panicznie boimy się popełniania błędów. Stoimy w miejscu i nie wiemy dokąd dalej. Tego typu trudności niekoniecznie muszą być pokonywane za pomocą kucia suchych reguł gramatycznych. Kluczem do sukcesu przyswojenia nowego języka może być muzyka.

Słuchanie radia trenuje rozumienie i wzbogaca słownictwo.

A może by tak poznać niemieckojęzyczne radiostacje? Dzięki technice internetowej jest to dziś możliwie praktycznie wszędzie. Taką listę radiostacji z Niemiec, Austrii oraz ze Szwajcarii znajdziesz tutaj! Oprócz muzyki zyskujesz wgląd w życie kulturalne danego kraju: Jakiego rodzaju muzyki tam się słucha? czy prowadzący audycje są gadatliwi czy przeważają piosenki? Jak brzmią reklamy?

 

Ważne jest by zaczynając przygodę z niemieckojęzycznymi stacjami nie wywierać na siebie presji.

 

Słuchanie radia to wspaniała i bezstresowa możliwość okazjonalnego treningu rozumienia ze słuchu. Mimowolnie „łapie się” różne rodzaje wymowy, formy zwrotów powitalnych… Wszystko to wpływa pośrednio na rozwój rozumienia ze słuchu i wzbogaca słownictwo. I nie chodzi o to, by rozumieć każde słowo! Wyłapanie pojedynczego zwrotu lub wyrażenia będzie ogromnym sukcesem i powodem do dumy!

YouTube ma dla Ciebie szczególną funkcję

Jeśli tempo wypowiedzi radiowych jest dla Ciebie zbyt szybkie, zajrzyj na YouTube. Tu możesz do woli delektować się muzyką czy videoclipami. Na dolnym pasku video możesz skorzystać ze szczególnej funkcji nastawiania odpowiedniej prędkości przekazu.

Śpiewaj dla siebie - to będzie hit!

Każdy, kto lubi śpiewać może to świetnie wykorzystać w nauce języka. Śpiewając doskonale zapamiętujesz słowa i chunks (połączenia wielu słów). Jest to zasada zgodna z motto: najlepiej zapamiętuję się to, co robi się samodzielnie. Śpiew pomaga usuwać blokady językowe. Przede wszystkim odczuwa się radość, a jeśli umyka fragment tekstu, lub jego wymowa jest zbyt trudna, po prostu się go nuci. Równocześnie jest to doskonały trening wymowy, można śpiewać ciszej lub głośniej, poprawnie lub błędnie wymawiać słowa, tak długo, aż utrwali się cały tekst. Tak nabiera się też odwagi do pokonywania barier w mówieniu. Karaoke po niemiecku to naprawdę duża przyjemność! Proszę samemu spróbować! Na tych stronach z karaoke jest mnóstwo aktualnej muzyki wraz z ćwiczeniami online.

Muzyka to rytm, melodia oraz JĘZYK

Piosenka może na długo wpaść w ucho, nawet po latach pamięta się całe jej fragmenty, struktury gramatyczne i słowa, które dzięki niej się utrwaliły. Nie wahaj się więc, spróbuj sam, śpiewaj! Tutaj znajdziesz parę piosenek do wyboru.

 

Autor: Daniela Hell

 

Jeśli chcesz podzielić się z nami własnymi doświadczeniami lub dodać coś od siebie, zgłoś się do Danieli Hell, adres hell@oeiroma.itom